Odznaki: co oznaczają i jak działają

Podstawowe ćwiczenia w systemach Umiemy są „na odznaki“. W tym miejscu dowiesz się, co odznaki oznaczają oraz jak działają.

Znaczenie odznak

Użytkownik rozwiązywał temat, ale na razie nie wykazał się wystarczającymi umiejętnościami.
Użytkownik wykazał się znajomością tematu, odznaka 3 stopnia w Umiemy oznacza "wykonane“ (np. jako ocena Zadań domowych).
„Bonusowy“ poziom, użytkownik wykazał się dokładną znajomością tematu.

Użytkownik ponownie wykazał się opanowaniem tematu, odznaki z gwiazdkami służą jako motywacja do dokładnego ugruntowania wiedzy.

Wskaźnik postępu – zasady podstawowe

Podczas rozwiązywania zadań widoczny jest wskaźnik postępów – stopień opanowania pokazujący, na ile użytkownik radzi sobie z tematem. Działanie wskaźnika opiera się na następujących zasadach:

  • Bierze pod uwagę poprawność odpowiedzi.
  • Bierze pod uwagę jakość odpowiedzi (np. literówki nie ocenia tak surowo).
  • Bierze pod uwagę starania ucznia (liczba odpowiedzi).
  • Wspiera uczenie się na błędach, przywiązując większą wagę do najnowszych prób, w związku z czym nawet jeśli na początku uczeń nie radził sobie najlepiej, nadal ma szansę na zdobycie maksymalnej odznaki.
  • Odejmuje punkty za bezmyślne, przypadkowe zgadywanie, aby nie można było osiągnąć poziomu wykonane wyłącznie za pomocą długotrwałego klikania.

Wskaźnik postępów – szczegóły

Szybkość wzrostu wskaźnika zależy od stopnia trudności zadania oraz od tego, czy rozwiązanie można zgadnąć. Przykłady:

  • W przypadku zadania tekstowego z matematyki z długim poleceniem, dobra odpowiedź powoduje, że stopień opanowania rośnie znacząco.
  • W przypadku krótkich ćwiczeń uzupełniających z ortografii, w których wystarczy wybrać jedną z podanych odpowiedzi, stopień opanowania rośnie powoli.

W przypadku złej odpowiedzi wskaźnik postępów maleje. Dlaczego? Celem systemu jest, by wysoki wskaźnik opanowania osiągnęli wyłącznie ci użytkownicy, którzy na prawdę dobrze znają temat. Niemożliwe jest zatem osiągnięcie wysokiego wskaźnika opanowania wyłącznie poprzez przypadkowe klikanie. Aby osiągnąć wysoki wskaźnik opanowania, należy cały czas odpowiadać na mniej więcej na tym samym poziomie.

Dokładne ustawienie algorytmu, który jest odpowiedzialny za zdobywanie odznak, jest kombinacją nauki i magii. Jeżeli interesuje cię nauka stojąca za tymi algorytmami, możesz zapoznać się z naszymi publikacjami. Jeżeli interesuje cię magia, zgłoś się do Radka na doktorat.

Gwiezdne odznaki

Do zapamiętania materiału niezbędne jest jego wielokrotne przećwiczenie. Do tego służą gwiezdne odznaki, które użytkownik otrzymuje po ponownym zdobyciu wysokiej odznaki z danego tematu:

Masz odznakę:Powtórz temat po upłynięciu:Zdobędziesz:
14 dni
30 dni
60 dni
120 dni

Suma odznak

Na stronie Moja aktywność uczeń zobaczy liczbę, która oznacza sumę wszystkich odznak. Wartość odznaki dla tego zbioru liczy się następująco: liczba na odznace + liczba gwiazdek + (poziom trudności-1). Ta wartość oddaje w przybliżeniu, jak trudne było zdobycie odznaki.

NAPISZ DO NAS

Jesteś w kropce?

Najpierw przejrzyj najczęściej zadawane pytania:

FAQ Instrukcje dla rodziców Instrukcje dla nauczycieli

Czego dotyczy wiadomość?

Po prostu wiadomość Treść Sterowanie Logowanie Licencje